1. Úvod do systému Moodle

Historie Moodle

Moodle byl vytvořen v roce 2002 Dr. Martinem Dougiamasem, australským pedagogem a odborníkem na vzdělávací technologie, jako open-source systém pro správu online výuky (LMS). Jeho cílem bylo poskytnout učitelům nástroj, který by usnadnil vytváření online kurzů a podpořil interaktivní výuku, spolupráci studentů a efektivní hodnocení.

Moodle získalo rychlou popularitu díky své flexibilitě, snadné přizpůsobitelnosti a otevřenosti – každý, kdo měl zájem, mohl systém zdarma stáhnout, upravovat a implementovat ve své organizaci. Postupně se stalo jedním z nejpoužívanějších LMS na světě, s miliony uživatelů v různých školách, univerzitách a organizacích.


  • MoodleModular Object-Oriented Dynamic Learning Environment

    • Zkratka Moodle označuje systém pro správu online výuky, který byl navržen jako modulární a objektově orientované dynamické vzdělávací prostředí.
    • Moodle je platforma pro vytváření a správu online kurzů, která umožňuje učitelům a institucím poskytovat různé vzdělávací materiály a aktivity (testy, kvízy, fóra, zadání úkolů) a zároveň sledovat pokrok studentů.
    • Moodle je otevřený software (open-source) a používá se nejen pro e-learning, ale i pro kombinovanou výuku (blended learning).

Oficiální představení v anglickém jazyce:



Důvody k výběru systému Moodle:

  • Cenově dostupný (Open Source) - samotný systém je zdarma, náklady mohou vzniknout s jeho instalací, údržbou a tvorbou kurzů. Systém je provozován na platformě Linux s využitím databáze MySQL / PostgreSQL.
  • Celosvětově používaný - desítky tisíc instalací ve firmách a všech typech vzdělávacích institucí. Desítky milionů uživatelů má již se systémem zkušenost. S využitím internetového prohlížeče a internetu lze přistupovat přes různá zařízení, tedy i tabletů a mobilů. Prostředí lze přepnout do jednoho ze stovky nabízených jazyků. Přehled některých registrovaných systémů je uváděn na stránce https://stats.moodle.org/sites/.
  • Dostupnost podpory - tisíce lidi využívající systém sdílí informace prostřednictvím internetu, knížek nebo videí. Samotné hlavní stránky moodle.org nabízejí rozsáhlou dokumentaci.
  • Snadná přenositelnost kurzů - obsah kurzů mohou vyučující snadno zálohovat a obnovovat dle potřeby a to i mezi více systémy.
  • Neustálý vývoj - hlavní vývojáři neustále systém zdokonalují a mnohé vylepšení přichází i od komunity, výsledkem je neustále zvyšování funkcí. Nová hlavní verze přichází obvykle každých 6 měsíců. V roce 2022 byla uvedena verze 4.0 a  koncem roku 4.1 (LTS). Koncem roku 2024 byla představena verze 4.5 (LTS).

Oficiální dokumentace (Anglicky):

Další zdroje.

Uživatelská podpora :

Pro uživatelskou podporu slouží kurzy v kategorii Moodle nebo nápověda.

Problémy s přihlášením do kurzu:
Dostupnost kurzu řeší vyučující (jde o individuální nastavení viditelnosti a metod zápisu, správce systému nemůže provádět zásahy do nastavení bez vědomí vyučujícího).

Problémy s přihlášením do systému:
Přihlášení je zajištováno pomocí účtu a hesla UHK, tedy stejných údajů jako do dalších systémů UHK (STAG, pošta,..)? Jde se vám příhlásit i do jiných systémů? Nemáte chybné nebo prošlé heslo? Problémy s heslem řeší centra služeb nebo technická podpora na budovách.

Správa systému :
Libor Filip
e-mail: libor.filip@uhk.cz