Cílem předmětu je podat základní rozbor historických okolností, které formovaly moderní sociální politiku a dojít tak k porozumění soudobým trendům v oblasti sociální politiky a sociálního státu.
Základní pojmy a definice sociální politiky a sociálního státu. Předmět zasazuje téma sociální politiky do kontextu tzv. "veřejné politiky", zmiňuje základní cíle sociální politiky, principy, funkce a nástroje sociální politiky. Základní principy sociální politiky se hlouběji zabývají tématem solidarity a sociální spravedlnosti.
Předmět se dále věnuje rozboru historických okolností vzniku sociálního státu a jeho dalšímu vývoji v průběhu 20. století. Závěr 20. století je pak popisován jako tzv. "krize sociálního státu". Na toto téma navazuje rozbor příčin a souvislostí krize a analýza proběhlých reforem sociálního státu v Evropě od 80. let 20. století. Je věnován prostor pojmům jako je smíšená ekonomika, kvazi-tržní uspořádání, konvergence různých modelů sociálního státu. Tématu konvergence nezbytně předchází rozbor základních typologií sociálního státu a základních modelů sociálního státu v nich obsažených.
1. Sociální politika - základní filosofické kořeny evropské tradice sociální politiky
2. Základní principy a funkce sociální politiky s důrazem na filosofické základy různých pojetí spravedlnosti a solidarity
3. Sociální stát, jeho definice a vývojové etapy
4. Krize sociálního stá a její příčiny
5. Sociální stát a jeho režimy
6. Reakce sociálního státu na krizi
Vypracování seminární práce na základě vybrané kapitoly z textu J. Kellera - Soumrak sociálního státu. Zpracovat odbornou esej - rozsah 3 strany. Očekává se formát odborné eseje, tedy přiměřeně úvahový text s odkazy na zdroje.
V textu zápočtové práce je posuzována snaha uvádět nikoli pouze popis stavu problematiky, nýbrž souvislosti a možné příčiny a důsledky analyzovaných jevů a opatření.
Požadavky ke zkoušce:
Písemná zkouška formou závěrečného testu - test (s uzavřenými otázkami) je směřován na porozumění pojmosloví a zasazení jevů do historických souvislostí.
Povinná literatura:
KACZOR, P. 2015. Sociální politika a sociální systém ČR. Praha: Oeconomica.
KELLER, J. 2005. Soumrak sociálního státu. Praha: SLON.
KREBS, V. a kol. 2005. Sociální politika. 3. vyd. Praha: ASPI.
SMUTEK, M. 2014. Sociální politika. Hradec Králové: Gaudeamus.
TOMEŠ, I. a kol. 2002. Sociální správa. Praha: Portál.
Doporučená literatura:
KELLER, J. 2007. Teorie modernizace. Praha: Sociologické nakladatelství.
KELLER, J. 2011. Tři sociální světy. Praha: Sociologické nakladatelství
MAREŠ, P. 1999. Sociologie nerovnosti a chudoby. Praha: SLON.
SIROVÁTKA, T. (ed.) 2006. Sociální vyloučení a sociální politika. Brno: MU.
VEČEŘA, M. 1993. Sociální stát - Východiska a přístupy. Praha: SLON.
V případě nutnosti může být výuka realizována distanční formou s využitím ICT.
- Učitel: Martin Smutek