Další požadavky na studenta
Studenti si prohloubí znalosti o vývoji a stavu neziskového sektoru v ČR, získají orientaci v užité terminologii a osvojí si analytickou práci se zdroji a informacemi o neziskovém sektoru a prakticky si vyzkouší postup při zakládání nevládních neziskových organizací jako součást manažerských kompetencí sociálního pracovníka.
Forma zápočtu: písemná
Požadavky k zápočtu: vědecká esej (=kratší próza argumentativního typu, skýtající zážitek z původní, subjektivně laděné reflexe závažného tématu) o rozsahu max. 3 normostrany, téma si vybírá z připraveného seznamu.
Stručná anotace předmětu
Terminologie neziskového sektoru - výklad základních pojmů a zkratek používaných v neziskovém sektoru (vč. jejich ekvivalentů v AJ), znaky NNO podle L. Salamona.
Legislativa neziskového sektoru - právní tradice pro vznik české legislativy neziskového sektoru, základní právní předpisy, NNO jako daňový poplatník a zaměstnavatel, připravované novely a věcné záměry (občanský zákoník, zákon o VPO)
Občanské sdružení - podstata právní formy, charakteristické znaky, postup založení, stanovy, orgány sdružení, registrace.
Obecně prospěšná společnost - podstata právní formy, charakteristické znaky, postup založení, zakládací listina, orgány společnosti, registrace.
Nadace a nadační fond - - podstata právní formy, charakteristické znaky, nadační jmění, postup založení, zakládací listina, orgány nadací/nadačních fondů, registrace.
Účelové zařízení církví - podstata právní formy, charakteristické znaky, nadační jmění, postup založení, uspořádání charit a diakonií, registrace.
Role a funkce neziskového sektoru v občanské společnosti - role v politickém, ekonomickém a komunitním subsystému společnosti, servisní, advokační, expresivní, charitativní, filantropická, inovační a komunitní funkce NNO ve společnosti.
Ekonomické přístupy k neziskovému sektoru - model Viktora A. Pestoffa, koncepce H. Hansmanna, model tržního výklenku, transakční model, typy spolupráce mezi neziskovým sektorem a trhem.
Neziskový sektor a stát - model občanské společnosti, teorie sociálního kapitálu, teorie sociálních počátků, neonistitucionální model, komunitarismus, podíl neziskového sektoru na zabezpečení veřejných služeb, státní dotační politika.
Dárcovství a dobrovolnictví - historie dobrovolnictví v ČR, dobrovolnická činnost, dobrovolnická služba, smluvní vztahy mezi vysílající a přijímající organizací, právní ukotvení daru, motivace k dárcovství a filantropii.
Budování struktur neziskového sektoru - oblasti působení NNO, národní, regionální a oborové střešní organizace, databáze a registry NNO, stav neziskového sektoru v ČR (statistiky a výzkumy), spolupráce NNO a samosprávy.
Posilování kapacity neziskového sektoru - zdroje informací o NNO, odborné publikace a časopisy, významné osobnosti (L. Rakušanová, M. Dohnalová, S. Škarabelová, J. Štogr, P. Frič, L. Deverová, H. Frištenská a další), servisní, výzkumné a vzdělávací instituce, strategie rozvoje neziskového sektoru v ČR.
Studijní literatura a studijní pomůcky
Povinná literatura:
BOUKAL P. Nestátní neziskové organizace (teorie a praxe). Praha: Oeconomica, 2009.
DOHNALOVÁ M. Antropologie občanské společnosti. Brno: Nadace Universitas Masarykiana, CERM, NAUMA, 2004.
SKOVAJSA M. a kol. Občanský sektor. Praha: Portál, 2010.
- Учитель: Jan Hloušek