Kurz je financován prostřednictvím projektu Strategický rozvoj Univerzity Hradec Králové, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002427.logolink
Předmět mapuje základní technologické postupy při výrobě keramiky ve vztahu k metodologii aplikovatelné při archeologické studiu. Předmět je rozdělen na dvě části: teoretickou a praktickou. V teoretické části bude podán přehled o technologických postupech založených na etnografických, etnoarcheologických, archeologických a historických dokladech převážně z prostředí předindustriálních společností. Základním předpokladem pro identifikaci technologických řetězců výroby keramiky je integrovaný přístup kombinující makroskopickou, mikroskopickou analýzu a analýzu pomocí instrumentálních metod s testováním hypotéz prostřednictvím laboratorního a polního experimentu. Integrace archeologické metodiky a metod přírodních věd významně zvyšuje výpovědní hodnotu technologického studia, proto se předmět soustředí na přehled jednotlivých metod analýzy technologie keramiky
Předmět mapuje základní technologické postupy při výrobě keramiky ve vztahu k metodologii aplikovatelné při archeologické studiu. Přehled technologických přístupů je založen na etnografických, etnoarcheologických, archeologických a historických dokladech převážně z prostředí předindustriálních společností. Základním předpokladem pro identifikaci technologických řetězců výroby keramiky je integrovaný přístup kombinující makroskopickou, mikroskopickou analýzu a analýzu pomocí instrumentálních metod s testováním hypotéz prostřednictvím laboratorního a polního experimentu. Integrace archeologické metodiky a metod přírodních věd významně zvyšuje výpovědní hodnotu technologického studia, proto se předmět soustředí na přehled jednotlivých metod analýzy keramiky technologie.
Předmět podává přehled o konkrétních aplikacích informačních systémů v archeologii. Důraz je kladen na geografické informační systémy, které integrují většinu základních typů elektronických nástrojů použitelných v archeologii. První část předmět je zaměřena na využití informačních technologií pro dokumentaci a analýzu osídlení v krajině. V úvodu bude podána základní charakteristika prostorových dat a způsoby jejich získávání a vytváření. Dále budou studenti uvedeni do problematiky vytváření a spravování geodatabáze archeologických lokalit, modelace povrchu a dalších krajinných prvků pomocí interpolačních metod, analýzy prostorových vlastností lidských aktivit, jejich vzájemného vztahu a vztahu k okolnímu prostředí.
Předmět navazující na Aplikovanou informatiku v archeologii 1 se soustředí na využití geografických informačních systémů a v obecnější rovině na práci s prostorovými daty v archeologii. V úvodu je podána základní charakteristika prostorových dat a způsoby jejich získávání a vytváření. Dále budou studenti uvedeni do problematiky vytváření a spravování prostorové databáze archeologických lokalit a využití GIS při zpracování dokumentace jednotlivých archeologických nalezišť.